ВИПРОБУВАННЯ МІКРОХВИЛЬОВОГО ВОЛОГОМІРА ВИРОБНИЦТВА SWR-ENGINEERING (НІМЕЧЧИНА) ТИП M-SENS2 НА КРИЖОПІЛЬСЬКОМУ ЦУКРОВОМУ ЗАВОДІ
На початку серпня 2014 року фахівцем з продажу компанії КСК-АВТОМАТИЗАЦІЯ для Крижопільського цукрового заводу був запропонований новий метод безперервного вимірювання вологості жому за допомогою мікрохвильового влагоміру.
Ідея сподобалася, так як в даний час автоматизація барабанної сушарки проводитися непрямим методом - шляхом вимірювання температури теплоагентом (повітря) на виході з сушарки. Але основним критерієм готового сухого жому є його вологість, а не температура. Співробітники лабораторії визначають зміст сухих речовин (вологи), але це відбувається періодично і не дозволяє контролювати вміст вологи в режимі «On-line» .Було прийнято рішення про встановлення влагомера на випробування.
Попередньо, 15 серпня, фахівці "КСК-АВТОМАТИЗАЦІЯ" за допомогою тестового влагомера провели обстеження продукту - сухого жому на можливість виміру його вологості. Було отримано позитивний результат. Відразу ж визначили місце установки вологоміра M-Sens2 на шнеку вивантаження сухого жому з барабанної сушарки.
На початку вересня від "КСК-АВТОМАТИЗАЦІЯ" було надано монтажний фланець з заглушкою для вологоміра. Він був встановлений фахівцями ПК Поділля (Крижопільський цукровий завод).
9-10 вересня фахівці "КСК-АВТОМАТИЗАЦІЯ" привезли вологомір на завод і провели пуско-налагоджувальні роботи.
В результаті випробувань були отримані свідчення вологості в межах 10-14%, при цьому похибка вимірювання склала до - 0,2%.
Раніше на заводі була встановлена одноконтурна система «Scada» регулювання роботи сушарки на принципі вимірювання температури теплоносія на виході. З вторинного приладу влагомера M-Sens2 був виведений пропорційний струмовий сигнал 4 ... 20 мА (по вологості) і доданий в існуючий контролер «Scada». Це дозволило візуалізувати показання вологості на моніторі в числовому і графічному вигляді. Використання влагомера M-Sens2 дозволяє не тільки бачити показання, а й створити двох-трьох -контурное регулювання на прямому методі - вимір вологості.
А це дає додаткові можливості регулювання - витратою газу (палива), управління подачею продукту (продуктивністю сушарки).
Крім додаткових можливостей при автоматизації, ми сподіваємося отримати економічний ефект від скорочення споживання газу (палива) і скорочення втрат жому при пересушуванні.
Висновок: результати випробувань дали позитивний результат, робота самого приладу стабільна. Рекомендуємо до використання в жомосушильних установках на цукрових заводах.
Економічний ефект від впровадження нового контуру автоматизації по вологості буде надано після закінчення сезону переробки буряка.