КОНТРОЛЕРИ ТА ІНШЕ ОБЛАДНАННЯ MITSUBISHI ELECTRIC ДЛЯ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ
Як відомо, харчова промисловість, виробництво напоїв пред'являють до автоматизації дуже високі вимоги. Багато з цих вимог відомі і дотримуються всіма виробниками. Але є специфічні потреби, які розпізнаються не відразу. Наприклад, при роботі з борошном потрібно враховувати той факт, що пилоповітряні суміші певних концентрацій вибухонебезпечні (якщо пил утворена горючим матеріалом, в т.ч. борошном). В такому випадку особливу увагу потрібно приділяти контролю роботи витяжних установок.
Компанія Mitsubishi Electric має багаторічний досвід у впровадженні систем автоматизації в усіх секторах харчової промисловості, враховуючи нюанси роботи в цій сфері і передбачаючи заздалегідь можливі аварійні ситуації. Контролери Mitsubishi Electric базуються на платформі автоматизації System Q, що представляє собою об'єднуючу конфігурацію для підтримки всіх аспектів управління, тобто загального управління, управління процесами, управління рухом і управління обміном інформацією.
На кожному етапі виробництва компанія пропонує економічні та високоефективні рішення по автоматизації виробництва.
Бункери
Для подачі вихідних матеріалів застосовуються частотні перетворювачі. Це дозволяє економити енергію і зменшити навантаження на механічні компоненти. Точне управління частотою обертання дозволяє точно подавати інгредієнти в змішувальну установку. Застосування надійних ПЛК забезпечує своєчасний дозаказ сировини і автоматичне протоколювання.
Виробництво
В результаті впровадження системи управління виробничими партіями «C Batch S88» на апаратній базі «PAC» Mitsubishi Electric, обробка рецептів перенесена з платформи персональних комп'ютерів на платформу РАС. Системи управління виробництвом партій на основі рецептів прості у використанні, проте це нітрохи не зменшує їх можливості і не знижує рівень абстрагування. Інтерфейс являє собою програмне забезпечення Batch View, встановлене на панелі оператора серії GOT.
Сполучення між виробничим і управлінським рівнем
Сі-контролери витривалого промислового виконання забезпечують безпосередній зв'язок між цехом (або установкою) і заводською системою управління. Завдяки технології Сі-контролерів Mitsubishi обмін даними починається безпосередньо на рівні ПЛК, що скорочує ризик. Mitsubishi розробила інтелектуальні рішення для локальної реєстрації аварійної сигналізації і даних в ПЛК.
Пакувальна техніка
У зв'язку з високою точністю і високими швидкостями пакувального виробництва (наприклад, в розливних установках), засоби автоматизації повинні підтримувати дуже точний і безперервний потік матеріалів. Контролери Mitsubishi Electric мають всі необхідні властивості, щоб надійно управляти процесами на величезних швидкостях. Для точного і швидкісного етикетування, а також високопродуктивного та ефективного розливу Mitsubishi пропонує рішення на основі такого обладнання, як програмовані контролери, сервопідсилювачі і перетворювачі частоти, що відрізняються простотою і економічною ефективністю.
Системи управління потоками матеріалів
Mitsubishi Electric пропонує центральну платформу автоматизації, що легко з'єднується з роботами, конвеєрами, сканерами і т.п. Мережа CC-Link забезпечує швидку і недорогу інтеграцію таких пристроїв на рівні управління. Для управління і контролю в реальному масштабі часу до платформи контролера можна підключити сенсорні панелі серії GOT2000.
Технології складів
Останнім етапом виробничого процесу є відправка продукції. При цьому товари повинні викликатися зі складу, комплектуватися для замовника і пакуватися. Це означає, що необхідно швидке і ефективне маніпулювання товарами, а також відстеження продукції і процесів. Ці завдання ідеально вирішуються з допомогою сервосистеми MR-J3-B Mitsubishi, з'єднаної з платформою iQ і Сі-контролера в якості сполучної ланки для пов'язання з системами більш високих рівнів. І чому б одночасно не економити енергію, використовуючи перетворювачі частоти?